چاله آسانسور

اشتراک گذاری پست

چاله آسانسور

[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]

چاله آسانسور چیست؟

برای آشنایی با چاله آسانسور ابتدا لازم است تعریف چاه آسانسور را بدانیم. چاه آسانسور فضایی عمودی از پی تا سقف موتورخانه در پشت بام ساختمان است که آسانسور و تجهیزات آن نظیر ریل حرکتی، وزنه تعادل و کابین آسانسور در این فضا در حرکت است.

این فضا به دیوارها، دیوارهای اضطراری و درب های طبقات  محصور است. لازم است که این فضا حتما عمودی و شاقول شده و بدون هیچگونه خمیدگی باشد. همچنین هیچ تجهیزات دیگری مانند سیم کشی، شیر های آب، گاز و…  غیر از تجهیزات و متعلقات آسانسور نباید در چاه آسانسور نصب و یا عبور داده شوند.

ابعاد چاه آسانسور

ابعاد چاه اسانسور نیز با توجه به نوع آسانسور و معماری ساختمان مشخص می شود. چاهک آسانسور (Pit)، چاله پایینی آسانسور در پی ساختمان است. چاله در آسانسور در حقیقت، قسمتی از چاه آسانسور است و فضای مورد نیاز برای تعمیرکار آسانسور، نصب ضربه گیر یا بافر و… را فراهم می آورد.

چاه آسانسور

ضربه گیر یا بافر چیست؟

وسیله ای است که ارتجاع لازم برای برخورد ناگهانی و پیش بینی نشده کابین و کف چاهک را فراهم می آورد تا کمی از انرژی جنبشی کابین را کاهش دهد. اما لازم به ذکر است که ضربه گیر، سبب توقف کابین نمی شود و فقط از شتاب آن کم می کند. برای متوقف کردن آسانسور، حتما باید از سیستم ترمز ایمنی استفاده کرد.

آماده سازی چاله آسانسور اولین مرحله نصب آسانسور است. ارتفاع لازم از کف چاله آسانسور تا کف اولین سطح، قبل از عملیات بتون ریزی کف چاله ی آسانسور ،حداقل 190 سانتی متر باید باشد. افزایش برج ها و ساختمان های آسمان خراش، نیاز به آسانسور و همچنین ایمنی هرچه بیشتر آن را افزایش داده است.

اختصاص فضای مناسب برای چاله آسانسور از اقدامات اولیه فراهم آوردن ایمنی آسانسور است. به همین خاطر به ارائه اطلاعاتی جهت تعیین هرچه مناسب تر ابعاد آسانسور می پردازیم.

ضربه گیر در چاله آسانسور

تعیین ابعاد عرض چاله آسانسور

اولین نکته ایی که حتما باید در نظر گرفته شود، اینست که گرچه آسانسور برای حمل افراد طراحی شده و به کار می رود، اما از آن برای حمل اثاثیه سنگین نظیر یخچال نیز استفاده می شود.

عرض یخچال ها بین 70 تا 80 سانتی متر متغییر است. پس با چنین پیش بینی و نیز اعمال خطاهای احتمالی، درب آسانسور می بایست حداقل 160 سانتی متر باشد. نکته قابل توجه دیگر اینست که درب های اتوماتیک به فضای بیشتری نسبت به درب های لولایی نیاز دارند.

پس ابعاد چاله آسانسور باید به گونه ایی تنظیم شود که فضای مورد نیاز برای درب های اتوماتیک نیز لحاظ شده باشد. به عنوان مثال، برای درب اتوماتیک با عرض 80 سانتی متر، عرض چاله آسانسور حداقل می بایست 160 سانتی متر در نظر گرفته شود.

تعیین ابعاد عمق آسانسور

اگر ابعاد عرض چاله آسانسور برای یک آسانسور 5 نفره، 160 سانتی متر لحاظ کرده باشیم، برای هر فرد می بایست 10 سانتی متر عمق چاله را افزایش دهیم.

نیز مناسب تر است برای آسانسورهای 8 نفره و بیشتر، عرض 170 سانتی متر در نظر گرفته شود. در واقع، عمق چاله آسانسور، 30 الی 40 سانتی متر از عرض آن بیشتر در نظر گرفته می شود.

تعیین ابعاد در چاله آسانسور

تعیین ارتفاع چاهک آسانسور

حداقل ارتفاع چاهک یا چاله پایینی آسانسور ،یک متر و نیم است. ابعاد چاهک 10 سانتی متر بزرگتر از  ابعاد چاله ی آسانسور می باشد.

برق چاله آسانسور

برای روشنایی چاله به طور معمول چراغ هایی به نام چراغ تونلی استفاده می شود. اما هر چراغ دیگری که حداقل دارای IP 44 باشد را نیز می توان مورد استفاده قرار داد. بهتر است نصب این چراغ ها به صورت عمودی و به نحوی باشد که کابل ورودی به چراغ به سمت پایین قرار گیرد. تا از ورود هرگونه آب و رطوبت به داخل چراغ جلوگیری شود.

فاصله نصب چراغ ها نیز، هر دو طبقه یعنی تقریبا هر 5 متر فاصله مناسبی است. به این ترتیب که اولین چراغ روشنایی در 50 سانتی متری زیر سقف چاهک آسانسور که موتور آسانسور روی آن قرار دارد، نصب شده و چراغ های بعدی به فاصله حداکثر 7 سانتی متر تا پایین چاله نصب می گردند.

مناسب ترین مکان نصب چراغ ها، کنار ریل وزنه تعادل است چون مزاحم بقیه تجهیزات آسانسور نخواهد بود. آخرین چراغ نیز در انتهای 50 سانتی متری انتهای چاهک آسانسور نصب می گردد که یک پریز برق باید در کنار آن قرار داده شود.

سرخط این پریز باید از بقیه روشنایی ها جدا بسته شود تا هنگامی که کلید بقیه چراغ ها خاموش می شود، این چراغ روشن بماند. نصب این چراغ از آن جهت الزامی است که چاله آسانسور مکانی بسته و کم نور است و این چراغ ها هنگام سرویس آسانسور مورد نیاز است.

برخلاف گذشته که از کلیدهای تبدیل استفاده می شد تا خاموش کردن چراغ ها هم از انتهای چاله آسانسور و هم از موتورخانه امکان پذیر باشد، امروزه برای تمام چراغ ها یک کلید یک پل در موتورخانه آسانسور نصب می شود تا هنگام مراجعه به موتورخانه قبل از شروع به کار، برق آسانسور نیز قطع شود.

برق چاله آسانسور

آب بندی چاله آسانسور

آب بندی چاله آسانسور در مناطقی با سطح آب زیرزمینی بالا، با مشکلات بیشتری روبه ررو است. به علت قرارگیری چاله در سطوح پایین تر از سطح زمین و با فشار منفی قرار گرفته اند، به آب های زیرزمینی نزدیک تر بوده و احتمال نفوذ و نشت آب به این دیوارها بیشتر است.

آب بندی چاله آسانسور نیز زمانی صورت میگیرد که آب از دیواره های چاله آسانسور به داخل آن نفوذ کند. که آب بندی هنگام نشت آب، کار بسیار سختی خواهد بود. علاوه بر این موجب آسیب به دیواره ها و همچنین تجهیزات الکتریکی خواهد شد. این آسیب ها نیز ممکن است تلفات انسانی در پی داشته باشد.

بنابراین لازم است آب بندی چاله آسانسور به صورت استاندارد و به درستی انجام شود.

به عنوان مثال، استفاده از مواد آب بندی معمولی در چاله آسانسور مجاز نمی باشد. بلکه با استفاده از محصولات آب بندی فشار منفی، چاله آسانسور همواره خشک و بدون رطوبت باقی خواهد ماند.

همچنین استفاده از این محصولات در بتن سبب افزایش تراکم و ضد آب شدن بتن و سیمان می شود. در نتیجه با افزایش مقاومت سیمان و بتن، دیواره ها در برابر آب فشار منفی مقاوم می شوند.

همواره باید عواملی نظیر تغییر سطح آب های زیرزمینی، حجم متغییر بارش های فصلی، نشت آب های فاضلاب و… را نیز پیش بینی و در نظر داشت. چرا که هزینه های آب بندی چاله بعد از نشت آب، تا ده برابر هزینه های آن در زمان قبل از بروز مشکل و خشک بودن دیواره ها است.

برای آب بندی هنگام نشت آب، ابتدا باید به کمک پمپ های کف کش، آب نشت شده را خارج و توسط مواد خشک کننده سطح بتن، چاله را خشک می گردانند. حال در فرصتی که سطح چاله خشک است، بسته به سرعت و میزان نشت آب، جنس سازه چاله آسانسور ،موقعیت و ارتفاع چاله ی آسانسور از مواد مقاوم و تثبیت کننده  مناسب استفاده می شود. تا از ورود آب به چاله آسانسور به طور کلی جلوگیری به عمل آید.

همچنین استفاده از مواد استاندارد مناسب تر خواهد بود. چرا که اگر مواد غیر استاندارد نتیجه مطلوب را برای ما فراهم نیاورد، تعویض و آب بندی با مواد استاندارد نیز کار سختی خواهد بود.

آب بندی چاله آسانسور

روش های آب بندی چاله آسانسور

  • ایزوگام کردن چاله آسانسور

ایزوگام و قیرگونی کردن روشی قدیمی برای آب بندی سطوح مختلف است. از مزیت های این روش می توان به انعطاف و مقاومت دمایی و همینطور عدم شکنندگی و پوسیدگی اشاره کرد.

اما در مقابل، معایب این روش شامل آلودگی زیست محیطی، عدم اتصال مناسب به سطح زیرین، بلند شدن سطح کار با گذشت زمان و نیز در صورت نشتی عملیات ترمیم نیازمند برداشتن کامل لایه قبلی است.

  • استفاده از مواد نفوذگر

مواد نفوذگر، موادی بر پایه سیمان و دارای میکروذرات فعال هستند. که این ذرات، توانایی نفوذ در بتن در زمان وجود رطوبت را دارند. به این صورت که با آهک و سیمان ها ی واکنش نداده موجود در بتن، ترکیب شده و با ایجاد کریستال هایی، شبکه ای متراکم خلل و فرج های بتن را پر کرده و ماده از درون آب بند می شود.

از مزیت های این روش آنست که قابلیت استفاده برای اکثر آسانسور ها را دارد. همچنین آنکه ترک های یک میلی متری بدین صورت قابل برطرف شدن و آب بندی خواهند بود. اما بدی این روش اینست که در صورت وجود آلودگی کوچک در سطح و یا قدیمی بودن بتن، و یا آب بندی با موادی غیر از مواد خانواده نفوذگر، عملکرد آن ها به شدت کاهش می یابد.

  • نانوماده نفوذگر مورد استفاده در آب بندی چاله آسانسور

این ماده نانویی نیز در دسته بندی مواد نفوذگر جای دارد. که به علت دارا بودن خواص نانویی در آبگریز کردن و در نتیجه حفاظت بتن نقش دارد. این ماده هنگام مخلوط شدن با آب، پودر خاکستری رنگی تولید کرده و اطراف بتن را پوشش می دهد. برای ترمیم شیارها و ترک ها کاربرد داشته و همچنین به علت خاصیت آبگریزی، از نفوذ آب و دیگر مایعات جلوگیری می کند. نانوماده نفوذگر، علاوه بر چاله آسانسور در استخرهای آب، مترو، فندانسیون ها، مخازن آب و فاضلاب و… نیز کاربرد دارد.

دیدگاه (2)

  • عطیه فرحزادی پاسخ

    سلام خدمات سرویس آسانسور شامل چیا میشه ؟

    سپتامبر 1, 2019 در 6:04 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Call Now Buttonتماس با 09122768431