موتور آسانسور

تکنولوژی جدید موتور آسانسور

تکنولوژی جدید موتور آسانسور

دانش و تکنولوژی هر روز در حال تغییر بوده و در هر زمینه ای هر روز خبری جدید میرسد و صد البته که صنعت آسانسور و موتور آسانسور نیز از این مساله مبرا نمیباشد.

امروزه موتور آسانسور های مدرن با تفاوتهای زیاد نسبت به نسل قبلی هر روز در حال به روز شدن میباشند. در ادامه به معرفی چند تکنولوژی جدید در این صنعت میپردازیم:

 • حذف سیستم موتورخانه ای در آسانسورهای جدید
 • حذف گیربکس از سیستم محرک آسانسور، 
 • حذف سیم بکسل

موتور آسانسور Machine Rome Less– (MPL) Elevator

بیشتر از یک دهه است که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آسانسور در دنیا ، آسانسوری به بازار عرضه کرده که جایگزین مناسبی برای آسانسورهای قبلی میباشد. این آسانسورها که در همان اوایل حضور (ارابه موسیقی ) لقب گرفتند ، با نام Machine Rome Less  یا نام اختصاری MRL  شناخته میشوند.

این موتور آسانسور ها در همان بدو ورود رقابت شدیدی بین شرکتهای بزرگ بوجود آوردند و باعث شدند که هر از چندگاهی شاهد نوآوری در این صنعت باشیم.

آسانسور بدون موتورخانه یا همان MRL از موتور آسانسور کوچک ولی بسیار قدرتمند استفاده میکند و به جای استفاده از موتور  آسانسور گیربکس های سنتی و قدیمی به همراه یک شاسی فولادی و سنگین در موتورخانه که بر روی دال بتونی سقف چاه قرار بگیرد، به داخل چاه انتقال داده شده و بایک شاسی مختصر در بالاترین نقطه چاه و بر روی ریلهای آسانسور قرار میگیرد و در این حالت کمترین جای ممکن را اشغال مینماید. در حالیکه در آسانسورهای قدیمی این فضا حداقل یک اتاق 10 تا 12 متری را لازم داشت برای نصب موتور آسانسور گیربکس و تابلو و گاورنر.

و علاوه بر این محل استقرار گیربکس در امتداد و بروی چاه آسانسور باید سکویی به ارتفاع 70 الی 90 سانتیمتر ساخته میشد و روی این سکو پس از کفراژ بندی به ارتفاع 20 سانتیمتر بتن ریزی میشد تا فضا برای استقرار موتور آسانسور گیربکس مهیا گردد. که در این آسانسورهای جدید این مرحله حذف شده است .

در ذیل به مزایای بیشتری از این نوع موتور آسانسور ها میپردازیم :

 • عدم نیاز به موتورخانه
 • نصب سریع
 • سازگاری با محیط زیست
 • حجم کم قطعات
 • صرفه جویی در هزینه ساخت و ساز
 • انجام سرویس راحت
 • دسترسی سریع و آسان سرویسکار و نصاب به دلیل در دسترس بودن همه لوازم در داخل چاه آسانسور
 • حذف سیستم ترمز لنتی که تاثیر بسزایی در حفظ محیط زیست دارد
 • کاهش هزینه های تعویض لنت ترمز

در سیستم آسانسور MRL  به خاطر انتقال سیستم متحرک آسانسور بر روی ریلها ، از ریلهای قوی تری استفاده میشود. به تازگی شرکت آسانسور و پله برقی ، آسانسوری به بازار عرضه کرده به نام Gen2  که در آن به جای استفاده از کابلهای قدیمی (سیم بکسل) از تسمه های 3 میلیمتری با پوشش پلی اورتان استفاده کرده است که این تسمه ها از نظر کارایی بسیار قویتر از سیم بکسل میباشند. ضمن اینکه این تسمه ها نیازی به روغن کاری نداشته و این امر خود باعث صرفه جویی در هزینه و کمک به محیط زیست میباشد.

این محصول بخشی از پروژه بسته سبز میباشد. تکنولوژی این محصول بصورتی است که ضمن حرکت نرم و آرام و بیصدا ، مصرف انرژی را نیز به شدت کاهش میدهد.

همچنین با حذف موتورخانه در بالای ساختمان ، کمک شایانی به مهندسان و طراحان معمار می کند، زیرا وجود یک اتاقک در بالای ساختمان برای طراحان یک معزل به حساب می آمد که با به وجود آمدن این نسل از آسانسورها این مشکل نیز بر طرف گردید و دست مهندسان و طراحان را برای طرحهای خلاقانه تر باز میگذارد.

مزایای موتور آسانسور MRL  نسبت به آسانسور هیدرولیک:

آسانسورهای هیدرولیک برای استقرارسیستم محرک Power Unit نیاز به اتاقی دارند که میبایست نزدیک به چاه باشد و نیز روغن مصرفی سیستم هیدرولیک که علاوه بر هزینه تامین روغن مصرفی، مشکل نشست روغن در کف چاه و آلوده شدن خاک و در نتیجه آلودگی محیط زیست را همراه دارد.

The Magnetic Suspension Elevator:

آسانسورهای مغناطیسی نوعی دیگر از آسانسورهای نوظهور در این صنعت می باشد که با حذف کامل موتور آسانسور های سنتی در حال شکل گیری می باشند :

شرکت توشیبا با طراحی ترکیبی از آهن رباهای دائمی و الکترو مگنتها ، آسانسورهایی بدون تماس با ریل به اجرا در خواهد آورد . این تکنولوژی شبیه حرکت قطارهای مغناطیسی میباشد که بسیار نرم و بی صداست . این موتور آسانسور ها هنوز در مرحله تست می باشند اما چندی نخواهد گذشت که آنها به عنوان جدیدترین دست آورد در این صنعت به عموم معرفی خواهند شد.

The World’s Tallest Building, Taipei 101:

آسانسور برج 101 در تایوان یکی از آسانسورهای فوق العاده نصب شده در گذشته می باشد.

این آسانسور با سرعت معادل چهل مایل در ساعت (1010 متر بر دقیقه ) یکی از سریعترین آسانسورهای جهان می باشد و در سال 2006 نامش به عنوان سریعترین آسانسور دنیا در کتاب رکورد های جهانی گینتس ثبت گردید.

در آسانسورهای سریع السیر برای جلوگیری از آسیب به گوش مسافرین به دلیل سرعت زیاد آنها و به منظور کاهش اغتشاش هوا در چاه و سوت زدن جریان هوا از تکنولوژی پیشرفته ای استفاده میشود. این نوع آسانسورها به سیستم کنترل فشار اتمسفر در داخل کابین مجهز بوده که با دمنده های مکش و تخلیه میزان فشار هوا را کنترل کرده و از آسیب زدگی به گوش جلوگیری میکند.

Pneumatic Vacuum Elevator Cylindrical Elevator

نوعی آسانسور به صورت نمایشی و به شکل استوانه ی مدور در چاهی با دیواره پلاستیکی شفاف طراحی شده که در داخل این استوانه ، پمپ خلاء با جابجائی هوا نقش موتور آسانسور را اجرا میکند. در این آسانسور که به آن آسانسور وکیوم میگویند، دیگر از سیم بکسل چرخ دنده ، فلکه ، پولی و موتور آسانسور گیربکس خبری نیست. این آسانسور با جابجایئ فشار هوا حرکت میکند. در این تکنولوژی هیچ وقت شاهد خرابی اجزا و قطعات نخواهیم بود. حتی زمانیکه برق قطع شود.

آسانسور وکیوم به آرامی و نرم به سمت پایین حرکت کرده و در پایین ترین نقطه به روی تشک بادی  (Cushioned by Air)  مینشیند.

شرکت شیندلر (Sschindler)  جهت صرفه جویی در وقت و هزینه و کاهش انرژی برق مصرفی سیستمی طراحی نموده به نام سیستم مدیریت آسانسور ، در این آسانسورها که با کارت کار میکنند، جهت کاستن زمان انتظار مقابل کابین، از طریق پایانه مستقر در لابی ها یا اتاق ها،  کارمندان با نشان دادن کارت سیستم مناسبترین آسانسور را معرفی کرده و زمانیکه فرد به مقابل آسانسور مورد نظر می رسد بدون معطلی به طبقه مورد نظر که قبلا سیستم وارد کرده ، راهنمایی می شوند.

یکی از مزایای این آسانسورها بالابردن سرعت عمل کارمندان در ادارات دولتی است که میبایست مدام بین طبقات در حال رفت و آمد باشند.

قطعه هنری موتور آسانسور :

بعضی از آسانسورها به دلیل شکل ظاهری خاص خود مشهور شده و در اذهان باقی میمانند.

مانند آسانسورهای موزه ها، نمایشگاهها ، بناهای تاریخی و…

آسانسورهایی در دنیا وجود دارند که خود گوشه ای از گذشته و شکل و ظاهر موزه ای دارند.

مانند آسانسور Paternoster Elevator که در سال 1884 در لندن نصب گردید. این آسانسور دائم الحرکت بوده و stop  ندارد. کابین این آسانسورفاقد درب بوده و در طبقات نیز دربی وجود ندارد. ظرفیت این کابین 2 نفره بوده و برای سوار و پیاده شدن مسافر باید از دستگیره هایی که در کابین تعبیه شده استفاده کرد.

Share this post

Comments (16)

 • سحر Reply

  میشه در مورد آسانسورهای زیبا و تزئین کابین آسانسور هم مطلب بنویسید

  دسامبر 24, 2018 at 9:37 ق.ظ
  • alikhani Reply

   بله حتما ممنون از پیشنهاد خوب شما

   دسامبر 24, 2018 at 10:11 ق.ظ
 • nima Reply

  بسیار مطلب جالبی بود ممنون

  ژانویه 6, 2019 at 11:11 ق.ظ
  • alikhani Reply

   امیدواریم که مفید بوده باشه

   ژانویه 30, 2019 at 6:53 ق.ظ
 • سلمان Reply

  سلام
  قسمت قطعه هنری بسیار برام جالب بود.
  تابحال نشنیده بودم!…
  ممنون از مطالب جدید و جالب تان….!

  فوریه 21, 2019 at 7:57 ق.ظ
  • rozhin rezavandi Reply

   خواهش دوست عزیز

   فوریه 27, 2019 at 5:19 ق.ظ
 • رهگذر Reply

  با سلام و خسته نباشید
  شما در زمینه فروش آسانسور هم فعالیت دارین؟
  ممنونم.

  فوریه 21, 2019 at 7:59 ق.ظ
  • rozhin rezavandi Reply

   با سلام بله دوست عزیز

   فوریه 27, 2019 at 5:16 ق.ظ
 • شیوا Reply

  سلام و تشکر
  مطلبتون جالب بود

  فوریه 27, 2019 at 12:06 ب.ظ
  • rozhin rezavandi Reply

   با سلام ممنون از نظر خوبتون

   مارس 3, 2019 at 4:32 ق.ظ
 • ماندانا Reply

  سلام
  چطور می تونیم اشتراک بگیریم برای این اپلیکیشن؟

  فوریه 27, 2019 at 12:08 ب.ظ
  • rozhin rezavandi Reply

   سلام دوست عزیز با دانلود اپ و ثبت نام میتوانید اشتراک خود را بگیرید

   مارس 2, 2019 at 4:47 ق.ظ
 • پیمان Reply

  با سلام و درود
  ممنون از این اپلیکیشن
  خیلی عالی بود

  فوریه 27, 2019 at 12:09 ب.ظ
  • rozhin rezavandi Reply

   با سلام مرسی از نظر خوبتون

   مارس 2, 2019 at 4:46 ق.ظ
 • مهران Reply

  چه جالب.. آسانسوری که هیچ وقت وا نمیسه

  مارس 6, 2019 at 11:45 ق.ظ
  • rozhin rezavandi Reply

   بله خیلی جالبه…

   مارس 9, 2019 at 5:12 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان : 12 39 311 0912

سرویس آسانسور