موتورخانه آسانسور

اشتراک گذاری پست

موتورخانه آسانسور

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

موتور خانه آسانسور چیست؟

موتورخانه آسانسور جایی است که موتور آسانسور و سایر تجهیزات در آن قرار می گیرد. موتورخانه آسانسور معمولا در بالاترین نقطه چاه آسانسور نصب می شود. از جمله قطعات دیگر موجود در موتورخانه آسانسور، می توان به ابزارآلات تعمیرات آسانسور، تابلو فرمان آسانسور، تجهیزات خنک کننده و وسایل اعلام و اطفا حریق نام برد.

موتورخانه آسانسور باید به گونه ای ساخته شود که بتواند بار و نیروهای وارده را به خوبی تحمل کند. توجه داشته باشید که ورود به موتورخانه باید همراه با ایمنی صورت گیرد. گاهی اوقات، اعضای ساختمان یا تعمیرکاران آسانسور بدون رعایت نکات ایمنی وارد موتورخانه آسانسور شده و دچار سانحه می شود. بنابراین فراموش نکنید که باید در ورود به  موتورخانه، نکات و قوانین ایمنی را رعایت کرد. روشنایی در موتورخانه آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه کنید که در موتورخانه حتما از لامپ های مناسب و دائمی استفاده کنید.

تا به حال به درهای موتورخانه آسانسور توجه کرده اید؟ درها باید از اندازه استانداردی داشته باشند.  اندازه استاندارد برای در موتورخانه آسانسور حداقل شصت سانتی متر عرض و صد و هشتاد متر ارتفاع است. موتورخانه باید دارای فضای کافی برای عبور کارشناسان و تعمیران باشد.  تهویه داخل موتورخانه آسانسور نیز اهمیت دارد. همچنین، در حالت عادی، دمای داخل موتورخانه، بین پنج تا چهل درجه سانتی گراد است.

موتورخانه آسانسور

استاندارد موتورخانه آسانسور

در موتورخانه آسانسور، اتاق ویژه ای وجود دارد که دیوار، سقف و درب های محکمی دارد. سیستم محرکه و قطعات گرداننده در داخل این اتاق ویژه نصب می شود. توجه کنید که فقط افراد متخصص اجازه ورود به این اتاقک را دارند. می توان فلکه های کشش و گاورنر را داخل محوطه داخل چاه قرار داد. اما این در صورتی است که در زمان بازرسی و تعمیرات، این فلکه ها در دسترس باشند.

توجه داشته باشید، نباید در موتورخانه، ابزاری به غیر از تجهیزات آسانسور قرار داد. البته وسایل روشنایی، تهویه و وسایل اطفا حریق نیز در داخل موتورخانه قرار می گیرند. فراموش نکنید که موتورخانه، باید متناسب با نیروها و بارهای وارده ساخته شود. گرد و غبار نباید جذب موتورخانه شوند و کف آن نیز نباید لغزنده باشد.  برای اینکه تجهیزات سنگین را بتوان بالا و پایین برد، می توان از یک تا چند قلاب استفاده کرد. در تعیین اندازه متناسب در موتورخانه، باید به تجهیزات داخل آن نیز توجه کرد.

موتورخانه باید مجهز به سیستم گرمادهی و اطفای حریق باشد. می توان داخل موتورخانه از یک هیتر برقی یا بخاری استفاده کرد. در مقابل، برای سرمایش، می توان از هواکش استفاده کرد. برق مناسب برای موتورخانه آسانسور، برق سه فاز است. تابلو فرمان نیز توسط شرکت آسانسور در فضای موتورخانه نصب می شود.

ماشین آلات داخل موتورخانه آسانسور

به طور کلی، سیستم محرکه آسانسور و تجهیزات مربوطه داخل موتورخانه قرار می گیرند. دیوارهای صلب، سقف، کف، در و یا دریچه افقی داخل موتورخانه نصب می شود.  همانطور که قبلا ذکر شد، موتورخانه باید تمیز و مرتب باشد. برای مثال، معمولا موتورخانه آسانسور در پشت بام ساختمان ها ساخته می شود و ساکنین ساختمان به اشتباه وسایل فنی، کابل ها و چیزهای به درد نخوری و ابزارهایی که برای آنها جایی وجود ندارد، را در موتورخانه آسانسور می گذارند. در حالی که جای این وسایل در موتورخانه نیست. همانطور که بیان کردیم، کف موتورخانه نباید غیز لغزنده باشد. بتن های ماله کشی شده یا ورق های آج دار در این گروه قرار می گیرند. بین موتورخانه و چاه، سوراخ هایی وجود دارد، این سوراخ ها باید تا حد امکان کوچک باشد.

تهویه موتورخانه از اهمیت زیادی برخوردار است. تهویه چاه آسانسور را از طریق موتورخانه انجام می دهند. در واقع باید توجه کرد که بوهای نامطبوع ساختمان نباید وارد موتورخانه شوند. می توان از ابزارهای مخصوص برای محافظت از گرد و غبار، بخارهای مضر و رطوبت استفاده کرد. روشنایی داخل موتورخانه آسانسور باید دائمی و با شدت حداقل 200 لوکس در تراز کف اتاق باشد.

گاهی اوقات به دلیل عدم رعایت ایمنی در موتورخانه، اشیا از محل های باز چاه آسانسور و یا سوراخ های کابل برق سقوط می کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، می توان از غلاف ها یا لبه های خاصی استفاده کرد. برآمدگی این لبه ها از کف تمام شده و یا بالای چاه حداقل 50 میلی متر است.

موتورخانه آسانسور

نردبان موتور خانه آسانسور

گاهی اوقات نمی توان از پله های معمول برای دسترسی به موتورخانه استفاده کرد. در این مواقع، باید از نردبان اختصاصی، و غیرلغزنده استفاده کرد. باید به نوع قرارگیری نردبان نیز توجه کرد. معمولا زاویه قرارگیری نردبان بین 70 تا 76 درجه است.  اگر نردبان ثابت باشد و ارتفاع آن کمتر از 1/5 متر باشد، زوایای دیگری نیز قابل استفاده هستند. دقت کنید که این نردبان فقط برای موتورخانه آسانسور باید استفاده شود و همواره در کنار موتورخانه باشد. در هنگام استقرار آسانسور باید نقاط استقرار آن را در نظر گرفت. بهتر است برای سهولت استفاده از نردبان، چند تا دستگیره در انتهای آن نصب کرد.

در و دریچه های افقی موتورخانه

درهای دسترسی نیز استانداردهای خاصی دارند، عرض این درها حداقل 6 متر و ارتفاع آنها حداقل 8/1 متر است. توجه کنید که درها باید مجهز به مکانیم متعادل کننده نیز باشند. حتی در برخی از آسانسورها، یک سیستم متعادل ساز نیز نصب می شود. دریچه های افقی باید بدون تغییر شکل دائمی، در هر دریچه، حداقل 1000 نیوتن را در سطحی معادل 2/0 در 2 متر را تحمل کنند.

جهت باز شدن این دریچه ها نباید رو به پایین باشد، مگر آنکه یک مسیر رابط از طرف این دریچه ها به نردبان جمع شو وجود داشته باشد. اگر دریچه ها دارای لولا باشند، نباید سقوط کنند و  از جا درآیند. قفل هایی روی این درها و دریچه ها قرار می گیرند.

موتورخانه آسانسور

آیا امکان دارد که آسانسوری، موتورخانه نداشته باشد؟

بله، برخی از آسانسور ها مجهز به موتورخانه نیستند. به این آسانسورها، آسانسورهای بدون موتورخانه یا روملس می گویند. سیستم های محرکه آسانسور در دو نوع هستند: کششی، و هیدرولیکی، هر دو دسته این آسانسورها به جایی برای قرارگیری موتور و متعلقات آن نیاز دارند. در سیستم های هیدرولیک، موتورخانه را می توان در چاه آسانسور و یا در فاصله ای دورتر قرارداد. معمولا این آسانسورهای کششی هستند که از نوع بدون موتورخانه هستند. در این آسانسورها، موتور داخل چاهک قرار می گیرد.

البته این نوع آسانسورها دارای معایبی نیز هستند. از جمله این معایب ها می توان به محدودیت ارتفاع، محدودیت سرعت، محدودیت ترافیک، مصرف انرژی زیاد، تعمیرات نگهداری، و مشکلات زیست محیطی اشاره کرد. این اسانسورها را نمی توان در ارتفاع زیاد نصب کرد و حداقل و حداکثر سرعت آنها بین 63/0 تا 1 متر بر ثانیه است. این آسانسورها نمی توانند بیش از 90 استارت در ساعت داشته باشند و مصرف انرژی شان حدود 2 برابر است. در این آسانسورها، اورینگ ها و پکینگ های آسانسور، در کوتاه مدت خراب می شوند و روغن نشت می دهد.

آسانسورهای کششی با موتورخانه در بالا و پایین

در آسانسورهای کششی، قرقرهای هرزگردی وجود دارد. این قرقره ها جهت انتقال نیرو را تغییر می دهند. به همین دلیل در طولانی مدت، استهلاک مکانیکی افزایش می یابد. در این حالت، سیم بکسل های زیادی وجود دارد و این سیم بکسل ها از نوع موتورخانه بالا هستند. آسانسورهای کششی را نمی توان برای سرعت های بیشتر از 2 متر بر ثانیه استفاده کرد.

زمانی که موتورخانه به طور کامل حذف شود، شرکت های آسانسور سازی از طرح های مختلفی استفاده می کنند. در این آسانسورها، سیستم های محرکه در فضای بالا سری قرار می گیرند و برخی از آنها در چاهک یا چاله آسانسور نصب می شوند. در صورتی که موتورخانه آسانسور حذف شود و به فضای بیشتری در ابعاد چاه آسانسور نیاز نباشد، مزایای زیادی ایجاد می شود. از جمله این مزایا می توان به طراحی آسان تر ساختمان، کاهش هزینه های ساختمان، حرکت آرام و کنترل شده، مصرف انرژی کمتر، تعداد قطعات کمتر، و افزایش عمر مفید سیستم محرکه اشاره کرده.

موتورخانه آسانسور

تهویه موتور خانه آسانسور

همانطور که قبلا اشاره شد، موتورخانه آسانسور باید تهویه مناسبی داشته باشد و چاه باید از طریق موتورخانه، هوای خود را بگیرد. باید مراقب  باشید که هوای راکد ساختمان وارد موتورخانه نشود. زیرا ممکن است، هوای راکد باعث آسیب رسیدن به کابل های برق شود. وجود رطوبت در موتورخانه نیز به کابل ها و موتور آسیب می رساند.

دیدگاه (2)

 • علی علیزاده پاسخ

  سلام تراول کابل برای فروش دارید ؟ چند رشته ان ؟

  سپتامبر 1, 2019 در 6:10 ق.ظ
  • alikhani پاسخ

   درود برای اطلاع از موجودی میتوانید با ما تماس بگیرید . در مورد تراول کابل هم میتوانید مقاله ی تراول کابل را مشاهده کنید.

   سپتامبر 1, 2019 در 6:45 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Call Now Buttonتماس با 09122768431