تعمیر آسانسور

اشتراک گذاری پست

ایمنی آسانسور

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

در این مقاله به بحث ایمنی آسانسور می پردازیم. با افزایش طبقات ساختمان ها، حتی افرادی که از آسانسور می ترسند یا آن را دوست ندارند، ناچار به استفاده از آن هستند.

با شناخت بیشتر نکات ایمنی آسانسور و رعایت آن ها، این ترس برطرف و یا کاسته خواهد شد.

یک نقص رایج در آسانسور، گیر کردن و توقف آن است. حتی ممکن است کابین آسانسور تاریک و بی نور باشد.

چنین وضعیتی در ابتدا ما را می ترساند اما وقتی بدانیم این امر به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی آسانسور رخ داده است، کمتر نگران خواهیم بود.

همچنین حفظ خونسردی نه تنها در کنترل بهتر شرایط به شما کمک می کند، بلکه از افزایش دلهره، ترس و خطر حمله قلبی یا مشکلاتی این چنین برای دیگر افراد در آسانسور جلوگیری کرده ایم.

دلایل توقف آسانسور

قطعی برق ساختمان، استفاده نامناسب و بیش از ظرفیت آسانسور، نقص مکانیکی و یا الکتریکی آسانسور از عمده دلایل گیر کردن و توقف آسانسور میان طبقات است.

نکات ایمنی آسانسور هنگام گیر کردن

هنگامی که در آسانسور گیر کرده اید، نباید بپندارید خودتان قادر به نجات خود هستید.

هرگز نباید اقدام به بیرون پریدن، بالا رفتن از آسانسور، باز کردن با اهرم و به واسطه اعمال فشار به درب های آسانسور یا هر کار این چنین دیگری بنمایید.

چون با خطرات بیشتری رو به رو خواهید داشت. خارج شدن از قسمت بالای باز کابین به علت امکان حرکت مجدد آسانسور خطرآفرین و مرگبار است.

 

پس بهتر است منتظر دریافت کمک از سوی متخصصان فنی بمانید.

اگر در چنین وضعیتی نگران خفگی و کمبود اکسیژن هستید، این نگرانی کاملا بی مورد و بیهوده است. چرا که کابین آسانسور نسبت به هوا ایزوله نیست و اکسیژن به راحتی به داخل کابین راه پیدا می کند.

کسانی که در چنین شرایطی دلهره سقوط آسانسور را دارند نیز بهتر است بدانند:

هنگام گیر کردن و توقف آسانسور، سیستم ترمز اضطراری آسانسور فعال شده که یک سیستم مکامنیکی بوده و از کار نمی افتد.

به علاوه آسانسور دارای سیم بکسل با ضریب ایمنی بالا است که امکان پارگی آن ها در حد صفر است.

ایمنی آسانسور تنها به نصب آن محدود نمی شود، بلکه به هنگام استفاده نیز باید نکات ایمنی مربوط به آن را رعایت نمود.

به عنوان مثال، تابلوی فرمان آسانسور در محلی نصب شده که دور از دسترس کودکان باشد. اما باز هم باید مراقب بود که کودکان به تنهایی سوار آسانسور نشوند.

شاید اگر خود کودک هم با دکمه ها بازی و منجر به خرابی آسانسور نشود، در صورت بروز خطا و مشکل پیش بینی نشده او قادر به انجام اقدام درست و استفاده از زنگ خطر آسانسور نخواهد بود.

همچنین آسانسور برای تعداد افراد و وزن مشخصی طراحی شده و این اطلاعات بر روی پلاک مشخصات در کابین آسانسور نوشته و در معرض دید قرار داده شده است.

اگر آسانسور به سیستم اعلام ظرفیت مجاز و غیر مجاز باشد بسیار فوق العاده خواهد بود اما در غیر اینصورت، استفاده کنندگان باید هنگام سوار شدن در آسانسور به این نکته توجه کنند و با وزن و جمعیتی بیش از توان آسانسور سوار نشوند.

نکته بعدی در ایمنی آسانسور ،مطمئن شدن از وجود کابین است.

بسیاری اوقات به دلیل مشکلی که برای آسانسور رخ داده است، درب آسانسور باز شده اما کابین آسانسور به طبقه مورد نظر شما منتقل نشده است.

اگر در صورتی که مشغول صحبت و گفت و گو هستید، یا از عقب یا پهلو قصد ورود به آسانسور را دارید، ممکن است متوجه عدم حضور کابین نشوید.

پس همواره از وجود کابین به وسیله روشن بودن کابین یا دیدن تصویر خود در آینه کابین مطمئن شوید.

اما اگر با وجود رعایت تمام نکات ایمنی آسانسور در کابین گرفتار آمدید، اصلا نترسید و شرایط را کنترل کنید.

از زنگ خطر آسانسور و یا در صورت وجود تلفن یا امکانات دیگر، استفاده کنید. همچنین از تلفن همراه خود می توانید استفاده کنید.

اگر کمکی دریافت نکردید، با خونسردی و با صدای بلند درخواست کمک نمایید. همچنین سعی کنید باطری گوشی خود را بیهوده هدر ندهید.

همچنین از بازی کردن با دکمه ها بپرهیزید.

در مورد تاریکی نیز نباید نگران نباشید. سیستم روشنایی دارای مدار جداگانه ایست، و تا چهار ساعت روشنایی کابین را پشتیبانی می کند.

سیستم های ایمنی آسانسور

تعبیه این سیستم ها از آن جهت است که آسانسور یک سیستم بدون اپراتور یا راهبر است و به صورت تمام اتوماتیک کار می کند.

پس وجود سیستم های ایمنی برای عمل کردن در شرایط اضطراری و حفظ جان سرنشینان لازم و حائز اهمیت است.

سیستم های ایمنی آسانسور در دو دسته مکانیکی و الکترونیکی جای می گیرند. اما همگی توسط تابلو فرمان که یک سیستم مرکزی است، قابل کنترل هستند.

 • سیستم های مکانیکی ایمنی آسانسور
 • پاراشوت: سیستم ترمز اضطراری کابین آسانسور است. زمانی که سرعت آسانسور بیشتر از حد مجاز باشد و احتمال سقوط آزاد کابین وجود دارد، در زمان کوتاهی کابین را متوقف و از سقوط آن جلوگیری می کند.
 • سیستم قفل درب طبقه آسانسور : این قفل به گونه ایی طراحی شده است که به محض حرکت و خروج از تراز طبقات، تا توقف کامل در طبقه موردنظر از باز شدن درب ها جلوگیری می نماید.
 • ضربه گیر یا بافر : در قسمت چاهک آسانسور نصب شده و ضربه وارد آمده را کاهش می دهند.
سیستم های الکتریکی ایمنی آسانسور
 • فتوسل: سنسور الکتریکی موجود در پشت درب های کابین است. که در صورت وجود مانع جهت بسته شدن درب آسانسور، مانع از بسته شدن درب ها می شود.
 • سری استپ: مجموعه سوییچ ها در چاهک آسانسور هستند که با عملکرد آن ها برق موتور آسانسور قطع شده و اسانسور از حرکت باز خواهد ایستاد.
 • سوییچ کنترل بار (اورلد): سوییچی است که در بالای کابین آسانسور قرار گرفته و درصورتی که تعداد مسافران و بار آسانسور بیش از توان و حد مجاز آسانسور باشد،
 • برق موتور را قطع کرده و از حرکت آسانسور جلوگیری می کند.
 • آژیر خطر (سیستم هشدار دهنده): برای اطلاع وضعیت اضطراری در آسانسور تعبیه شده است. که شامل زنگ خطر و یا آیفون داخل کابین آسانسور است.
 • سیستم ارت یا اتصال به زمین: چاه ارت نزدیک به چاله آسانسور است که در صورت بروز اتصالی در سیستم های الکتریکی آسانسور، برای انتقال جریان الکتریکی موتور به زمین به کار می رود.
 • ایمنی تابلو فرمان: وظیفه تابلو فرمان، پردازش سیگنال های دریافتی از سنسورها، سوییچ ها و سری استپ است. عملکرد این سیستم به این صورت است که در صورتی که هر کدام از جریان های دریافتی قطع و یا ضعیف شود، به طور خودکار جریان برق را قطع کرده و در نتیجه موتور آسانسور متوقف خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Call Now Buttonتماس با 09122768431