تعمیر موتور آسانسور 

اشتراک گذاری پست

راهنمای کامل آموزش تعمیر موتور آسانسور

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

آسانسور از قطعات مختلفی تشکیل شده که عملکرد صحیح آن ها در کنار یکدیگر میتواند باعث راندمان دستگاه شود. اما قطعه ای به نام موتور قلب تپنده آسانسور است که بروز هر گونه اشکال در آن باعث اختلال در کل سیستم میشود. در این مقاله به معرفی و آموزش تعمیر موتور آسانسور پرداخته ایم تا بتوانید به خوبی اشکالات موجود در موتور دستگاه را تشخیص دهید. جهت هر گونه مشاوره نصب و سرویس آسانسور می توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

نکات مهم تعمیر موتور آسانسور 

خیلی از افراد به دنبال آموزش تعمیر موتور آسانسور هستند تا در صورت بروز هر گونه اشکال در آسانسور خود اقدام به تعمیر آن کنند. در صورتی که موتور آسانسور یکی از قطعات حیاتی دستگاه است و افراد تازه کار توانایی تعمیر آن را ندارند. در صورت بروز مشکل با تکنسین ها و متخصصان تماس بگیرید. زیرا متخصصان با بررسی قطعات مختلف و موتور دستگاه میتوانند به راحتی ایراد آن را پیدا کرده و اقدام به رفع آن کنند.

تعمیر موتور آسانسور 

انواع موتور آسانسور 

آسانسور از بخش هایی مانند کابین , موتور , کابل ها , تابلو فرمان , موتور و… تشکیل شده است که میتوان گفت موتور اصلی ترین قطعه آن است. موتور آسانسور دارای دو نوع هستند : گیربکس و گیرلس. این دو نوع موتور دارای قیمت های مختلفی هستند که بنا بر نیاز خود میتوانید یکی از آن ها را برای آسانسور خود نصب کنید.

وظیفه موتور آسانسور ایجاد نیرو برای حرکت عمودی کابین در بین طبقات است. در بسیاری از مواقع بروز لرزش ها در آسانسور به دلیل خراب بودن موتور است. اغلب آسانسورها دارای موتور گیربکسی هستند به همین دلیل در این مقاله به بررسی این نوع از موتور آسانسور خواهیم پرداخت.

 

تعمیر موتور آسانسور 

اجزای موتور گیربکسی 

موتورهای گیربکسی اجزای مختلفی دارند که وجود هر کدام از آنها باعث تکمیل عملکرد موتور میشود و قطعا بروز اشکال در هر کدام از این اجزا نیز باعث اختلال در راندمان دستگاه خواهد شد.

موتور الکتریکی 

در خصوص موتور الکتریکی باید گفت که این قطعه وظیفه تحمل وزن و حمل افراد را دارد. طریقه کار موتور الکتریکی به این صورت است که دو طرف سیم بکسل را از یک طرف به وزنه ای چدنی و از طرفی دیگر به کابین میبندند. سپس با با برابر گرفتن وزن کابین با وزنه های چدنی در طبقات میانی لول میکنند.

گیربکس 

ماشین گربکس وظیفه ای بسیار مهم دارد و آن هم انتقال توان مکنیکی از منبع به مصرف کننده است میتوان گفت گیربکس مانند یک واسطه عمل میکند که برقرار کردن انعطاف پذیری بین توان و مصرف کننده است.

فلکه گیربکس 

در برخی از مواقعی که آسانسور نیاز به تعمیر دارد یکی از قطعاتی که باید مورد بررسی قرار گیرد فلکه گیربکس موتور است. فلکه اصلی گیربکس ماننده قرقره ای عمل میکند که قدرت را بین موتور و سیم بکسل انتقال میدهد. به عبارتی فلکه اصلی گیبکس را میتوان یکی از قطعات اصلی در سیستم تعلیق دستگاه نام برد.مشکلاتی که معمولا برای فلکه گیربکس به وجود می آید باعث ایجاد خوردگی در شیارهای آن میشود. مهم ترین نکته ای که باید در نظر بگیرید تا از خرابی فلکه گیربکس و فلکه هرزگرد جلوگیری کنید این است که فلکه اصلی و فلکه هرز گرد باید هم تراز و در یک راستا نصب شوند در دچار خوردگی نشوند. عوامل خرابی فلکه گیربکس شامل موارد زیر است:

تراز نبودن موتور 

اولین موردی که باعث خراب شدن فلکه گیربکس در موتور آسانسور میشود تراز نبودن موتور است. اگر موتور را به نحو صحیح تراز کنید تا حد زیادی قادر خواهید بود از خرابی فلکه اصلی جلوگیری کنید.

 

قرار نگرفتن سیم بکسل در محل صحیح

اگر سیم بکسل ها در جای مناسب قرار نگیرند به طوری که فشار بر روی یکی از سیم ها بیشتر از دیگری باشد در مدت زمان کوتاهی باعث سایش و خوردگی سیم بکسل میشود. در صورتی که سیم بکسل دچار خرابی و سایش شده باشد ممکن است امنیت کابین به خطر بیفتد.

هم تراز نبودن فلکه اصلی و فلکه انحراف

همانطور که گفتیم فلکه اصلی و فلکه انحراف باید دقیقا در یک راستا قرار بگیرند. هم راستا نبودن این قطعات موجب آسیب دیدگی به آن ها در نهایت خرابی آسانسور میشود.

لرزش بیش از حد شاسی آسانسور 

لرزش بیش از حد شاسی آسانسور از دیگر علل خرابی فلکه گیربکس است.  هر چندماه یکبار باید دستگاه به وسیله سرویسکاران سرویس شود و تمام قطعات  آن مورد بررسی قرار گیرد تا اگر قطعه ای در حال فرسایش و پوسیدگی است تشخیص داده شود و تعمیر یا تعویض بر روی آن انجام شود.

ترمز الکتریکی 

ترمز الکتریکی که یکی از قطعات بسیار مهم موتور گیربکسی است دارای اجزایی به نام سیم پیچ , بازو , هسته فلزی متحرک و لنت ترمز است. زمانی که آسانسور در حال حرکت است ترمز آزاد میشود تا بتواند باعث ایجاد نیروی حرکت در کابین شود. به همین دلیل ترمز الکتریکی یکی از قطعاتی است که همیشه درگیر است.

 

تعمیر موتور آسانسور 
خرابی سیم بکسل 

سیم بکسل وظایف مهمی مانند حرکت آسانسور , جابجایی کابین دستگاه و تعادل وزنه. به همین دلیل باید در انتخاب جنس سیم بکسل دقت زیادی کرد. زیرا نقش اساسی در امنیت دستگاه ایفا میکند. در انتخاب سیم بکسل موارد زیر را در نظر بگیرید :

متراژ صحیح 

در هنگام نصب سیم بکسل باید متراژ صحیح را اندازه گیری کنید و سپس اقدام به نصب کنید. زیرا اگر سیم بکسل را کمتر و یا بیشتر از حد مشخصی نصب کنید باعث به خطر افتادن امنیت دستگاه خواهد شد.

روغنکاری

روغنکاری های دوره ای میتواند باعث بهینه تر شدن و بهتر شدن عملکرد دستگاه شود. هر چندماه یکبار اقدام به روغنکاری سیم بکسل کنید.

رعایت موارد ایمنی 

در هنگام نصب موارد ایمنی را رعایت کنید تا افراد در حین استفاده از آسانسور اتفاق ناگوارب برایشان رخ ندهد.

با رعایت موارد بلا تا حد زیادی میتوانید از خرابی موتور آسانسور جلوگیری کرده و امنیت را در آن تامین کنید.

دیدگاه (8)

 • معتمد پاسخ

  اگر نصب اسانسور درست باشه از اول هم ممکنه به مرور این مشکل ها پیش بیاد؟

  اکتبر 1, 2019 در 5:56 ق.ظ
  • shiva پاسخ

   سلام و وقت بخیر.امکان بروز مشکل بسیار پایین تره.منتها نمیشه از سرویس دوره ای اسانسور چشم پوشی کرد.مطاله صفحه تعمیر آسانسور پیشنهاد ما به شماست

   اکتبر 1, 2019 در 6:12 ق.ظ
 • amirali.q پاسخ

  سلام و وقت بخیر .نظرتون راجعبه تعمیر ترمز چیه ؟.تعمیرش بهتره یا تعویضش

  اکتبر 2, 2019 در 5:16 ق.ظ
  • shiva پاسخ

   سلام و وقت بخیر پیشنهاد میکنیم صفحه تعمیر اسانسور رو مطالعه بفرمایید

   اکتبر 2, 2019 در 6:12 ق.ظ
 • مهسا مهدوی پاسخ

  دلیل لرزش های اسانسور چیه؟….چند وقت یبار خیلی لرزش داره اسانسور ما و نمیخواهیم اگر مشکل جدی نباشه هزینه کنیم

  اکتبر 2, 2019 در 6:32 ق.ظ
  • shiva پاسخ

   سلام و وقت بخیر اگر زیاد این موضوع تکرار شه موضوع مهمی هست.پیشنهاد میکنیم صفحه نصب آسانسور رو مطالعه بفرمایید

   اکتبر 2, 2019 در 6:47 ق.ظ
 • amin پاسخ

  سلام.آسانسور بهتره چه مدت یکبار چک شه؟

  اکتبر 5, 2019 در 7:31 ق.ظ
  • shiva پاسخ

   سلام همراه گرامی.بستگی به میزان استفاده از اسانسور دارد.برای مواردی که استفاده مداوم دارد یکماه یکبار معمولا.پیشنهاد میکنیم صفحه تعمیر آسانسور رو مطالعه بفرمایید

   اکتبر 5, 2019 در 8:01 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Call Now Buttonتماس با 09122768431